Paketleme & Ambalaj

Anasayfa > Haberler > Blog > Paketleme & Ambalaj


PAKETLEME & AMBALAJ

Paketleme içinde bulunan ürünü sarar, saklar, korur, farkındalığı artırır ve satılmasına destek olur. Bu nedenledir ki, her yıl ürün paketlenmesine milyarlarca dolar harcanmaktadır. Tüm paketleme işlemlerinin % 60'ı gıda ürünlerine yöneliktir. Önceki dönemlerde, paketleme ve reklam bu kadar önemli görünmüyordu. Artık günümüz dünyasında, paketleme çok önemli bir unsur olmakla birlikte tüketicilerin alım tercihlerini yönlendiren önemli bir etken olarak ortaya çıkmaktadır.

Özellikle gıda ürünlerinin paketlenmesi giderek önem kazanmaktadır. Gıda ürünlerinin paketlenmesindeki en büyük amaç ürünlerin fiziksel olarak korunmasıdır. Fiziksel koruma ürün kalitesini azaltabilecek şok, vibrasyon, sıkışma, sıcaklık v.b diğer etkenlere karşı ürüne direnç sağlar. Gıda ürünlerinin paketlenmesi aynı zamanda paketin dışında kalan oksijen, su buharı, toz ve ya kimyasalların ürünle ilişkisini keserek bariyer görevi görür. Böylece, ürün paketleme, sağladığı fiziksel korumayla ürünlerin raf ömrünü uzatarak firmalara depolama ve lojistik anlamında büyük bir esneklik kazandırır.

Gıda ürünlerinin paketlenmesi sadece ürün ömrünü uzatmakla sınırlı kalmaz, aynı zamanda paketlenmiş ürün tüketiciye daha fazla güven verir. Bazı ürünler, raf ömrünü uzatmak için kurutucular ve ya oksijen emiciler içerebilir. Taze ürünlerde ve ya az işlem görmüş gıda ürünlerinde de paket içerisine modifiye atmosfer ve ya kontrollü atmosfer uygulanabilir. Paketlemenin en büyük önemi ürüne yapay bir zırh oluşturarak ürünü zararlı bakterilerden ya da hastalıklardan korumasıdır. Paketlemenin birinci işlevi, raf ömrü süresince, paket içeriğini taze, temiz ve güvende tutmaktır.

Sizin karlılığınız açısından değerlendirildiğinde de ürünün paketlenmesi müşterilerinizin dikkatini çekmek, satışlarınızı artırmak ve pazarlama stratejinizi başarıya ulaştırmak için çok önemli bir silahtır. Paketlemeyle birlikte tüketicinin ürünle ilgili kullanım, içerik, ağırlık, imal ve son kullanma tarihleri v.b her türlü konuda bilgilendirilmesi mümkün olur.

Paketlemenin önemini keşfetmiş ve başarıya ulaşmış birçok global firma birçok zaman ürün ambalajlama proseslerine ürünlerinden daha fazla para harcayabilmektedirler.  Pazarlama stratejilerinin temel taşları olarak görülen 4P kavramına (product: ürün; price: fiyat; place: dağıtım ve promotion: tutundurma) yakın bir gelecekte packaging: paketleme unsuru da dahil edilerek 5P denmesi olasıdır.

Birçok tüketici alım kararını vermeden önce ürünü paketiyle birlikte değerlendirmektedir. İyi bir paketlemeye kendinize çekebileceğiniz tüketicileri aynı şekilde kötü bir paketlemeyle kaybedebilirsiniz fakat iyi bir paketleme ürününüzün satışlarının devam etmesini tek başına sağlamayacaktır. İyi bir paketlemeyle kendinize çektiğiniz tüketicileri yüksek ürün kalitesiyle tekrar ürününüzü almaya yönlendirebilir ve artık sadık müşterileriniz arasına alabilirsiniz.  

Detaylı bilgi almak için bize yazabilirsiniz.